Dieta podle krevních skupin


Čtyři krevní skupiny A, B, AB a  0  a čtyři různé způsoby stravování.
V roce 1998 vyšla kniha dr. D'Adama Výživa a krevní skupiny - 4 krevní skupiny, 4 diety. Sice pro dietu podle krevních skupin chybí podpora ze strany velkých klinických studií, to ale nebrání tomu, aby byla oblíbená u tisíců lidí po celém světě.
Je jen na Vás, zda jí zkusíte a zda by vám tento způsob stravování vyhovoval nebo ne.

Charakteristika jednotlivých skupin>

 • 1. MASO A DRŮBEŽ (doporučuje se vždy libové a netučné maso)
  Krevní skupina 0 -
  strava pro tuto krevní skupinu 0 by měla obsahovat živočišné bílkoviny, zejména pak maso. Lidé s krevní skupinou 0 by tedy měli velmi často konzumovat veškerou drůbež, uzeniny se ovšem nedoporučují. Co ale mají dělat vegetariáni s krevní skupinou 0? Autor jim doporučuje začít jíst maso, ovšem postupně.
  Krevní skupina A - lidé s krevní skupinou A mají být vegetariány, náhražkou masa mají být sójové bílkoviny. Přípustné je jen občas libové kuřecí maso.
  Krevní skupina B - velmi prospěšné je maso králičí, jehněčí, skopové a zvěřina, mezi neutrální se řadí telecí, hovězí a krůtí. Uzeniny patří mezi potraviny zakázané.
  Krevní skupina AB - velmi prospěšné je maso krůtí, králičí, jehněčí a skopové a mezi neutrální patří maso bažantí a játra.

 • 2. RYBY A MOŘSKÉ PRODUKTY
  Krevní skupina 0 -
  doporučují se konzumovat 3-5x týdně, což je ovšem podle odborníků až moc, zejména pokud by šlo o tučné ryby. Sladkovodní ryby kupujte raději čerstvé.
  Krevní skupina A - maso ryb by měli lidé s krevní skupinou A jíst 3-4x v týdnu, zajímavé je, že by se měli vyhnout jemnému bílému masu (halibut, mořský jazyk, platýs), protože obsahují dráždivé lektiny. Ženám se jako prevence rakoviny prsu doporučují hlemýždi. Obecně se doporučují tučné mořské ryby jako prevence srdečních chorob.
  Krevní skupina B - pro tuto skupinu se ryby velmi doporučují, velmi prospěšné je maso makrely, lososa, sardinky, tresky, halibuta, hejka, tresky, štiky, mezi tyto potraviny patří i jikry a kaviár. Mezi neutrální je zařazen kapr, okoun, sumec, sleď i tuňák.
  Krevní skupina AB - velmi prospěšné je maso tuňáka, tresky, makrely, mořského pstruha, nebo mořští měkkýši, neutrální je maso kapra, okouna, lososa, zakázaný je halibut, uzený losos, chobotnice, úhoř, platýs, humr, krab nebo žáby.

 • 3. MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY
  Krevní skupina 0 -
  mléko není vůbec vhodné. Doporučují se jen některé sýry, jako mozzarella a feta, vhodné jsou kozí sýry. Naopak jsou vhodné veškeré sójové výrobky, které nahradí ve stravě mléčné výrobky.
  Krevní skupina A - nedoporučuje se většina mléčných výrobků, předpokládá se častější výskyt špatného trávení mléčného cukru u lidí s touto krevní skupinou. Malé množství zakysaných mléčných výrobků se toleruje a naopak se doporučuje v co největší míře konzumovat sójové mléko a výrobky z něj.
  Krevní skupina B - má velký výběr v mléčných výrobcích, kdy mezi prospěšné jsou zařazeny jogurty z kravského mléka, tvaroh, kefírové mléko, nízkotučné mléko, cottage, ricotta, feta, kozí mléko a kozí sýry, mezi neutrálními potravinami najdeme tvrdé sýry, hermelín, plnotučné mléko, máslo, sójové mléko a sójový sýr.
  Krevní skupina AB - doporučení ohledně vhodných potravin je podobné jako u krevní skupiny B, mezi zakázané jsou řazeny naopak hermelín a veškeré plísňové sýry, plnotučné mléko, podmáslí a zmrzlina.

 • 4. VEJCE (včetně vajec přidaných do pečiva)
  Krevní skupina 0 - doporučení je velmi nevhodné až nebezpečné, protože doporučovat 3-4 vejce za týden je opravdu, zejména pro osoby s vysokou hladinou cholesterolu, nezodpovědné.
  Krevní skupina A - vajíčka nejsou doporučená, nejsou vhodným zdrojem bílkovin, konzumace maximálně 1-2 za týden.
  Krevní skupina B - doporučují se stejně jako pro krevní skupinu 0, tedy 3-4 za týden.
  Krevní skupina AB - doporučují se maximálně 3-4 za týden.

 • 5. OLEJE A TUKY
  Krevní skupina 0 - autoři doporučují veškeré rostlinné tuky, zejména ty zastudena tlačené a pak olej z tresčích jater neboli tuky z mořských ryb.
  Krevní skupina A - doporučeno je jen velmi malé množství tuku, a to jen olivového, a pak lněná semínka, nevhodné jsou oleje z kukuřice a slunečnice, které prý způsobují lidem s touto krevní skupinou trávicí obtíže.
  Krevní skupina B - povolen je pouze olivový, všechny ostatní jsou škodlivé (slunečnicový, řepkový atd.). Mezi neutrální se řadí tuky z mořských ryb.
  Krevní skupina AB - povolen jako u krevní skupiny B pouze olivový olej, neutrální je ovšem řepkový a podzemnicový olej, lněná semínka, nikoli lněný olej, a tuky mořských ryb.

 • 6. OŘECHY A SEMENA
  Krevní skupina 0 - doporučená jsou dýňová semínka, vlašské ořechy (6-8 ořechů za den), naopak arašídy, pistácie a mák nejsou vhodné.
  Krevní skupina A - mají být zdrojem nejen vitaminů, ale i bílkovin, doporučená jsou dýňová semínka, paradoxně jsou doporučována semínka slunečnice, ale oleje ze slunečnice ne (?) a burské ořechy.
  Krevní skupina B - většina ořechů a semen není vhodná, např. arašídy, pistácie atd. stejně tak jako lískové ořechy a mák. Neutrální jsou mandle, vlašské ořechy a jedlé kaštany.
  Krevní skupina AB - velmi prospěšné jsou vlašské ořechy, arašídy a máslo z nich, jedlé kaštany. Neutrální jsou mandle, pistácie, kešu a para ořechy. Klasické máslo je zakázané.

 • 7. CEREÁLIE - PATŘÍ SEM VEŠKERÉ VÝROBKY Z OBILOVIN
  Krevní skupina 0 - pro krevní skupinu 0 neexistují velmi prospěšné obiloviny, zakázaná je pšenice, kukuřice a výrobky z ní, neutrální je ječmen, jáhly, pšenice špalda.
  Krevní skupina A - jíst alespoň 1x denně obiloviny, ale lépe několikrát denně, nevhodná je pouze pšenice.
  Krevní skupina B - zakázaná je konzumace veškerého pečiva z pšenice, žita, ječmene, kukuřice, pohanky, amarantu, divoké rýže. Zakázané je i sladké pečivo z těchto obilovin. Vhodný je rýžový chléb, extrudovaný rýžový chléb, jáhelný chléb, chléb z ovesných vloček. Neutrální jsou výrobky ze špaldové mouky, suchary z ovesných otrub a výrobky ze sójové mouky.
  Krevní skupina AB - vhodný je žitný chléb moskevský, rýžový chléb, pečivo z rýžové mouky, rýžový a žitný extrudovaný chléb, jáhelný chléb. Kaše z rýže, ovesných vloček a jáhel. Neutrální jsou výrobky ze špaldové mouky, pšeničné bagety, kaše z pšenice a ječmene.

 • 8. LUŠTĚNINY
  Krevní skupina 0 - luštěniny jsou prospěšné, např. strakaté fazole, sójové boby, zelený hrášek, ale pozor nevhodné jsou naopak čočka a fazol obecný.
  Krevní skupina A - fazol, sója a ostatní druhy luštěnin jsou doporučenými zdroji rostlinných proteinů, exotické druhy fazolů se nedoporučují.
  Krevní skupina B - vhodné jsou všechny druhy čočky, velmi prospěšný je fazol obecný, neutrální jsou červené a bílé fazole, zelený hrách, zelené fazolky a hrachové lusky.
  Krevní skupina AB - velmi prospěšná je zelená čočka, strakaté, červené a modré fazole, pak sójové mléko a sýr TOFU. Neutrální jsou zelené fazolky, ostatní druhy čočky, zelený hrášek, hrachové lusky, sójové maso.

 

Inspirace pro jídelníček k jednotlivým krevním skupinámLidem s krevní skupinou 0 pomáhá intenzivní cvičení a živočišné bílkoviny. Mají velmi starý trávicí trakt a tráví bez problému maso, ideální je vysokoproteinová dieta lovců-sběračů. Lidé s krevní skupinou 0 nemají konzumovat mléčné výrobky a obilné výrobky, zejména z pšenice.


Lidem s krevní skupinou A pomáhají uklidňující cvičení typu tai-či, jóga, strečink nebo golf. Mléčné výrobky prý zpomalují metabolismus, strava je výrazně posunuta směrem k vegetariánství, pozor ovšem na pšenici a výrobky z ní, její konzumaci by lidé s krevní skupinou A neměli přehánět.


Krevní skupina B je jakýmsi protipólem krevní skupiny A. Mají velmi odolný imunitní systém k běžným onemocněním, ale jsou prý náchylnější k onemocněním, jako je lupénka a chronický únavový syndrom. Vhodným pohybem je pravidelné aerobní cvičení, jako je rychlá chůze, aerobik, jízda na kole.

Krevní skupina AB je velmi mladá a velmi vzácná, podle autora svojí podobou v sobě spojuje vlastnosti krevní skupiny A a B. To znamená, že většina potravin nevhodných pro A nebo B bude nevhodných i pro krevní skupinu AB. Existují i výjimky, jako jsou rajčata, A i B je kvůli jejich lektinům hůře snáší, ale AB je může konzumovat bez omezení. Ideálním sportem je jóga nebo tai-či.