Znáte pět základních předpokladů lidské hlouposti

Podle Carla M. Cipolly, amerického profesora ekonomických věd na univerzitě v americkém Berkeley, existuje pět základních předpokladů hlouposti.  

 1. Lidé podceňují počet hlupáků,kteří se pohybují po světě.
 2. Hloupost je nezávislá na ostatních kvalitách člověka. Mezi hlupáky mohou být prodavači, profesoři, ale i nositelé Nobelovy ceny. Hlupáci jsou všude na světě. Jakýsi tajemný přírodní proces pomáhá distribuovat procento hlupáků spravedlivě do všech koutů planety a sociálních vrstev.
 3. Hlupákem je člověk, který způsobí škodu, aniž by to bylo k jeho prospěchu, nebo je dokonce poškozen on sám.
 4. Chytrý člověk obvykle podceňuje nebezpečí jednání nebo přátelství s hlupákem,k které může být katastrofou.
 5. Hlupák je nejnebezpečnějším typem člověka, který existuje. Pro své neodhadnutelné chování je nebezpečnější než padouch.
  Jeden z Freudových žáků definoval hloupost jako neznalost příčinných souvislostí a nedostatek instinktu. Proto mohou erudovaní lidé vystupovat jako hlupáci a naopak lidé vyzbrojení malým množstvím znalostí mohou být považováni za rozumně uvažující.
  Jsou lidé, kteří projevují velkou inteligenci c určitých každodenních situacích , ale jednají hloupě v zaměstnání, doma nebo v situacích, kdy je ovlivňuje strach, stres, předsudky, pocit viny, pýcha nebo závist.
  Největším problémem, s nímž se setkávají „odborníci na hloupost“, je zjistit, co ji způsobuje. Proč postihuje i lidi pokládané za chytré a dokonce v některých směrech prokazatelně inteligentní.
  Historie lidské civilizace je s hloupostí nerozlučně spojena. Hlupáci a hloupost byli,jsou a budou, dokud budou existovat lidé. Zdá se, že je jejich stále více. Pokud se sami občas cítíte jako hlupáci, nezoufejte. Jsme lidé, a proto k nám hloupost nerozlučně patří. Záleží jen v jaké míře.

Zdroj: 100+1.25/2006