Ženy si nevybírají práci hodnocenou podle srovnání s kolegy

Výdělek, jehož výše závisí na konkurenci mezi kolegy, láká více mužů než žen. Zjistili to výzkumníci z americké University of Chicago v rámci studie, která hledala příčiny přetrvávajících rozdílu v platovém ohodnocení mužů a žen.
Tým autora studie Johna Lista formuloval dva inzeráty s nabídkou práce pro administrativní asistenty, které byly zveřejněny na internetu. První, genderově neutrální inzerát popisoval pracovní povinnosti jako přípravu záznamů na základě zpravodajských materiálů a vyřizování typických kancelářských úkolů. Druhý byl stejný s výjimkou toho, že nabízel práci ve formě zpracovávání zpravodajských materiálů zaměřených na sport.
Inzeráty byly zveřejněny na internetových stránkách s nabídkou zaměstnání v 16 největších amerických městech od ledna do dubna 2010. Uchazeči, kteří projevili zájem, pak dostali různé informace o způsobu odměňování. Někteří se dozvěděli, že práce je hodnocena 15 dolary za hodinu. Jiným bylo řečeno, že výše platu bude záviset na srovnání s kolegy – 13,50 dolaru na hodinu a bonus ve výši až 3 dolarů podle výkonnosti.
Další nabízený balíček sestával z 12 dolarů na hodinu a 6 bonusových dolarů v závislosti na výkonnosti. Poslední skupina byla informována, že plat bude záviset na srovnání s kolegy, přičemž srovnání nebude probíhat mezi jednotlivci, ale celými pracovními týmy.
Celkem na inzeráty odpovědělo 6779 lidí. 2702 podalo žádost o nabízenou práci poté, co se seznámili s nabízenou platovou strukturou. Bylo to 1566 žen a 1136 mužů (20 pak bylo skutečně přijato).
„Pokud výdělek závisel na konkurenci, v 94 % procentech žádali o práci spíše muži než ženy,“ shrnuje výsledky studie List. Větší tendenci odmítat platy založené na srovnání s kolegy měly ženy ve městech s lokálně vysokými výdělky. Ve městech s obecně nižšími platy tento odmítavý postoj oslabil. Největší překážkou pro ženy se ukázala být výše platu odvíjená od srovnávání výkonnosti týmů.
Zdroj:
Infoservis.insite.cz