Zamilovanost v laboratořích

Sedm velkých pravd o zamilovanosti, které jsou podložené vědeckými výzkumy.

1. Za vším stojí hormony
O tom, že za vším stojí hormony, a to především testosteron, který s tělem i myslí čerstvě zamilovaných dokáže pořádně zamávat, není pochyb. Zatímco ženám jeho výška v krvi stoupá, u láskou hořících příslušníků opačného pohlaví je tomu přesně naopak.


2. Vášnivé zamilování na rok
Podle italských vědců vyvolává silné emoce lásky molekula známá jako nervový růstový faktor (NGF). Vědci sledovali skupinu čerstvě zamilovaných 58 lidí a zjistili, že hladina NGF v krvi byla po roce stejná jako u těch, kteří žijí v dlouhodobém vztahu.


3. Jste zamilovaná? Budete žít déle!
Jste do svého partnera stále zamilovaná? Pak budete žít déle! To totiž vyzkoumali Australané. Stav zamilovanosti podle nich prodlužuje a zkvalitňuje život. Otázkou je, jak moc je jejich teorie pravdivá – pokusy totiž proběhly pouze na králících. Ti, s nimiž se chovatelé mazlili, žili o šedesát procent déle než ti, kterých si nikdo nevšímal.


4. Zamilování má tři stádia
Podle americké vědkyně Helen Fisherové má zamilování tři stádia. A zajímavé je, že v každém tělo produkuje jiný hormon. První z nich je – celkem logicky – chtíč, kdy tělo řídí mj. testosteron, druhá je přitažlivost, kdy se vám do žil vlije adrenalin a FEA (fenylethylamin), který se zamilovanými dokáže řádně zamávat. Pokud se dostanete do poslední fáze zvané náklonnost, máte vyhráno – často zde totiž přichází svatba a děti.


5. Zamilováváme se po čichu
Nevěříte? Ale je to pravda! Podle odborníků si totiž ženy vybírají partnera podle čichu, a to tak, že geny zvoleného partnera jsou co nejvíce odlišné od těch jejich. Je to prý z toho důvodu, že podvědomě myslí na potomky a na co nejširší rozsah jejich budoucích genů.


6. Láska nesídlí v srdci, ale v mozku
Pokud se čerstvě zamilujete, možná jste přesvědčená, že jde o vaši srdeční záležitost. Jenže ona láska nesídlí v srdci, ale v mozku – tedy podle amerických výzkumů. Ti totiž dokázali, že láska není žádná romantika, ale obyčejná chemická reakce. Tu má na svědomí látka dopamin, která v mozku přenáší informace mezi jednotlivými částmi. Ve stejném centru, jako sídlí zamilovanost, najdeme i žárlivost a škodolibost.


7. Zamilovanost oslepuje
Opravdu zamilovaní často nevidí a neslyší… To podle vědců není hloupost, ale naprostá pravda! Američané totiž přišli na to, že zamilovaní lidé přestávají věnovat pozornost jiným atraktivním osobám ve svém okolí a myslí jen na svou lásku. Naopak nezadaní podněty vnímají velmi dobře, a potom mají problém se soustředěním na další věci, na rozdíl do zamilovaných.
Zdroj: kafe.cz